Projektismertető
Az FSZKA-UMGYEB-2024-03 számú „Menedék Újpesten” elnevezésű projekt célja az Újpesten élő, Ukrajnából érkezett menekültek megismerése, igényeik felmérése és azokra hatékony megoldások kidolgozása, különös tekintettel a 0-8 éves gyerekeket nevelő családokra.
A projekt során:
- egy kutatás keretében felmérjük a kerületben élő menekültek számát, igényeit, szükségleteit;
- elkészítünk egy tájékoztató kiadványt a menekültek számára elérhető szolgáltatásokról, ellátásokról, amit a magyar mellett ukrán és angol nyelven is elérhetnek majd;
- kidolgozunk egy interkulturális jógyakorlat gyűjteményt, amely a helyi nevelési és oktatási intézményeket segítik abban, hogy integrálni tudják a köznevelésbe a tanköteles korú, a magyar nyelvet nem beszélő, kevert kultúrájú vagy más aspektusokban különleges gyermekeket is; ezeket a gyakorlatokat csoportokban is teszteljük.
A projekt 2024. május 1. és 2024. október 31. között, 6.775.200 Ft felhasználásával, 100%-os támogatási intenzitással, a Fővárosi Szociális Közalapítvány, Budapest Főváros Önkormányzata és az UNICEF támogatásával valósul meg.
Sajtóközlemény2024.06.14.„Menedék Újpesten − Ukrajnából menekült gyermekek ellátása és befogadása” címmel indít átfogó projektet Újpest Önkormányzatának Szociális Intézménye. A kerületben élő kisgyermekes menekült családokat segítő kezdeményezés június 18-án kedden délután a K25 közösségi térben (Károlyi utca 25.) rendezett konferenciával, kerekasztal beszélgetéssel és filmvetítéssel veszi kezdetét, melyre minden érdeklődőt szívesen várnak.A Fővárosi Szociális Közalapítvány, Budapest Főváros Önkormányzata és az UNICEF Regionális Ukrán Menekültprogram Magyarországi Irodája által támogatott projekt során a szociális szakemberek felmérést készítenek az Újpesten élő ukrán menekültek jelenlétéről, becsülhető létszámáról és elkészítenek számukra egy információs füzetet, amely a kerületben található szolgáltatások könnyebb igénybevételében segít. Mindemellett befogadást segítő csoportfoglalkozásokat is szerveznek.
A 14 órakor kezdődő projektindító esemény első felében kerületi oktatási, szociális és egészségügyi szakemberek, jelzőrendszeri tagok és a menekültekkel foglalkozó szakemberek konzultálnak a 2022 óta tapasztalt jelenségekről. Ezt követően 17 órától filmvetítéssel várják az érdeklődőket: a
Nice Ladies című dokumentumfilm segítségével betekinthetünk az ukrajnai menekültek életébe.
Bővebb információk elérhetőek az esemény facebook-oldalán.
Forrás:
//ujpestmedia.hu/ukrajnai-menekult-csaladok-projekt2024.06.20.2024. június 18.-án tartottuk meg nyitó rendezvényünket a Károlyi István utcai K25 közösségi térben. A résztvevőket először Ruszkai Zsolt, Újpest Önkormányzatának Szociális Intézményének igazgatója, majd Turai-Kajári Zita projektvezető, végül az UNICEF részéről Boróka Godley köszöntötte.
A rendezvény első felében a rendezvényen résztvevők a elmondták, milyen intézményt képviselnek és hogyan kapcsolódnak az Ukrajnából menekültek kérdéséhez. A résztvevők között többek között pedagógusok, intézményvezetők, a nemzetiségi önkormányzat és a kerületi önkormányzat képviselői, családsegítők, szociálpolitikusok és jogászok is voltak, akik a kérdés különböző aspektusaira világítottak rá.
Ezt követően a projektben zajló kutatást ismerhették meg a résztvevők és vitatták meg a kérdéses pontokat, osztották meg egymással információikat arról, hol lehet a célcsoportot hatékonyan elérni.
A délután utolsó részében végül egy közös filmnézésre került sor, ahol a Nice Ladies című, 2024-es dokumentumfilmet vetítettük le.
„Az orosz-ukrán háború eszkalálódásával a 38 és 73 év közötti nőkből álló "Nice Ladies" cheerleader csapat látszólag megbonthatatlan kötelékét kihívás éri. Lehetetlen döntések előtt állnak az anyaország és a nagymamaság, a maradás és a távozás között. A csapat egyik kulcsembere, Sveta, a családjával Hollandiába menekül, míg a csapatkapitány Valia és az edző Nadia a többszörösen bombázott Harkivban maradnak. Az egymástól elszakított nők megpróbálják tartani a kapcsolatot, hogy a terror, a szívfájdalom és a túlélők bűntudatának gyötrelmei közepette megőrizzék a józan eszüket. Vajon sikerül-e megküzdeniük a társadalmi elvárásokkal, a nehéz gazdasági helyzettel, az ageizmussal és újra megtalálni egymással a közös hangot a háború okozta sebeken keresztül?”
Az eseményről az Újpest Média is beszámolt, a cikk megtekinthető a következő linken: //ujpestmedia.hu/ukrajna-menekult-konferencia/
Tájékoztató2024.06.24.
A Fővárosi Önkormányzat a Budapest Helps program keretében működteti ügyfélszolgálati telefonszámát, ahol ellátással, szállással, ügyintézéssel kapcsolatos kérdéseik mellett az érintettek az őket érintő projektekkel kapcsolatban is tehetnek panaszt vagy visszajelzést.
Az ügyfélszolgálat telefonszáma: +36 30 073 2634
Honlap:
//help.budapest.hu2024.08.06.Elkészült a projektben megvalósított kutatásunk zárótanulmánya: a kérdőíves és mélyinterjús lekérdezésen összesen 86 főt kérdeztünk le valamilyen módon, hogy megismerjük, mennyire elégedettek az Újpesten elérhető szolgáltatásokkal, mire lenne szükségük, milyen tapasztalataik vannak.
A tanulmány letölthető formában elérhető itt:
Összefoglaló tanulmány