fejléckép
Projektismertető

Az FSZKA-UMGYEB-2024-03 számú „Menedék Újpesten” elnevezésű projekt célja az Újpesten élő, Ukrajnából érkezett menekültek megismerése, igényeik felmérése és azokra hatékony megoldások kidolgozása, különös tekintettel a 0-8 éves gyerekeket nevelő családokra.

A projekt során:
- egy kutatás keretében felmérjük a kerületben élő menekültek számát, igényeit, szükségleteit;
- elkészítünk egy tájékoztató kiadványt a menekültek számára elérhető szolgáltatásokról, ellátásokról, amit a magyar mellett ukrán és angol nyelven is elérhetnek majd;
- kidolgozunk egy interkulturális jógyakorlat gyűjteményt, amely a helyi nevelési és oktatási intézményeket segítik abban, hogy integrálni tudják a köznevelésbe a tanköteles korú, a magyar nyelvet nem beszélő, kevert kultúrájú vagy más aspektusokban különleges gyermekeket is; ezeket a gyakorlatokat csoportokban is teszteljük.

A projekt 2024. május 1. és 2024. október 31. között, 6.775.200 Ft felhasználásával, 100%-os támogatási intenzitással, a Fővárosi Szociális Közalapítvány, Budapest Főváros Önkormányzata és az UNICEF támogatásával valósul meg.




Sajtóközlemény

2024.06.14.

„Menedék Újpesten − Ukrajnából menekült gyermekek ellátása és befogadása” címmel indít átfogó projektet Újpest Önkormányzatának Szociális Intézménye. A kerületben élő kisgyermekes menekült családokat segítő kezdeményezés június 18-án kedden délután a K25 közösségi térben (Károlyi utca 25.) rendezett konferenciával, kerekasztal beszélgetéssel és filmvetítéssel veszi kezdetét, melyre minden érdeklődőt szívesen várnak.

A Fővárosi Szociális Közalapítvány, Budapest Főváros Önkormányzata és az UNICEF Regionális Ukrán Menekültprogram Magyarországi Irodája által támogatott projekt során a szociális szakemberek felmérést készítenek az Újpesten élő ukrán menekültek jelenlétéről, becsülhető létszámáról és elkészítenek számukra egy információs füzetet, amely a kerületben található szolgáltatások könnyebb igénybevételében segít. Mindemellett befogadást segítő csoportfoglalkozásokat is szerveznek.

A 14 órakor kezdődő projektindító esemény első felében kerületi oktatási, szociális és egészségügyi szakemberek, jelzőrendszeri tagok és a menekültekkel foglalkozó szakemberek konzultálnak a 2022 óta tapasztalt jelenségekről. Ezt követően 17 órától filmvetítéssel várják az érdeklődőket: a Nice Ladies című dokumentumfilm segítségével betekinthetünk az ukrajnai menekültek életébe.

Bővebb információk elérhetőek az esemény facebook-oldalán.
Forrás: //ujpestmedia.hu/ukrajnai-menekult-csaladok-projekt


2024.06.20.
2024. június 18.-án tartottuk meg nyitó rendezvényünket a Károlyi István utcai K25 közösségi térben. A résztvevőket először Ruszkai Zsolt, Újpest Önkormányzatának Szociális Intézményének igazgatója, majd Turai-Kajári Zita projektvezető, végül az UNICEF részéről Boróka Godley köszöntötte.

A rendezvény első felében a rendezvényen résztvevők a elmondták, milyen intézményt képviselnek és hogyan kapcsolódnak az Ukrajnából menekültek kérdéséhez. A résztvevők között többek között pedagógusok, intézményvezetők, a nemzetiségi önkormányzat és a kerületi önkormányzat képviselői, családsegítők, szociálpolitikusok és jogászok is voltak, akik a kérdés különböző aspektusaira világítottak rá.

Ezt követően a projektben zajló kutatást ismerhették meg a résztvevők és vitatták meg a kérdéses pontokat, osztották meg egymással információikat arról, hol lehet a célcsoportot hatékonyan elérni.

A délután utolsó részében végül egy közös filmnézésre került sor, ahol a Nice Ladies című, 2024-es dokumentumfilmet vetítettük le.

„Az orosz-ukrán háború eszkalálódásával a 38 és 73 év közötti nőkből álló "Nice Ladies" cheerleader csapat látszólag megbonthatatlan kötelékét kihívás éri. Lehetetlen döntések előtt állnak az anyaország és a nagymamaság, a maradás és a távozás között. A csapat egyik kulcsembere, Sveta, a családjával Hollandiába menekül, míg a csapatkapitány Valia és az edző Nadia a többszörösen bombázott Harkivban maradnak. Az egymástól elszakított nők megpróbálják tartani a kapcsolatot, hogy a terror, a szívfájdalom és a túlélők bűntudatának gyötrelmei közepette megőrizzék a józan eszüket. Vajon sikerül-e megküzdeniük a társadalmi elvárásokkal, a nehéz gazdasági helyzettel, az ageizmussal és újra megtalálni egymással a közös hangot a háború okozta sebeken keresztül?”

Az eseményről az Újpest Média is beszámolt, a cikk megtekinthető a következő linken: //ujpestmedia.hu/ukrajna-menekult-konferencia/


Tájékoztató
2024.06.24.

A Fővárosi Önkormányzat a Budapest Helps program keretében működteti ügyfélszolgálati telefonszámát, ahol ellátással, szállással, ügyintézéssel kapcsolatos kérdéseik mellett az érintettek az őket érintő projektekkel kapcsolatban is tehetnek panaszt vagy visszajelzést.
Az ügyfélszolgálat telefonszáma: +36 30 073 2634
Honlap: //help.budapest.hu

2024.08.06.
Elkészült a projektben megvalósított kutatásunk zárótanulmánya: a kérdőíves és mélyinterjús lekérdezésen összesen 86 főt kérdeztünk le valamilyen módon, hogy megismerjük, mennyire elégedettek az Újpesten elérhető szolgáltatásokkal, mire lenne szükségük, milyen tapasztalataik vannak.
A tanulmány letölthető formában elérhető itt: Összefoglaló tanulmány



Sikeres regisztráció

A jelszavadat e-mailben kapod meg,
kérlek ellenőrizd a postaládádat!
Az e-mail címedet már korábban regisztráltuk!

Az új jelszavadat e-mailben kapod meg,
kérlek ellenőrizd a postaládádat!
Próbáld később

5 percen belül egy IP címről csak egy regisztrációt fogadunk el. Kérlek próbáld újra később!
Próbáld később

5 percen belül egy IP címről csak egy regisztrációt fogadunk el. Kérlek próbáld újra később!
Hibás ellenőrző kód

Hibás ellenőrző kódot adtál meg, az űrlap elküldése nem sikerült.
Üres e-mail cím...

Kérlek add meg az e-mail címedet,
és próbálkozz újra!
Hibás adatok

Kérlek add meg a helyes e-mail címet
és jelszót, majd próbálkozz újra!
Hibás e-mail cím

A megadott email címmel
nincs regisztrált felhasználónk.
Sikeres módosítás

A személyes adataidat sikeresen módosítottad,
az új adatokat elmentettük.
Hibás e-mail cím

A megadott e-mail cím már foglalt.
Kérlek adj meg egy másik e-mail címet!
Hibás e-mail cím

A megadott e-mail cím formátuma hibás,
kérlek javítsd ki!
Valamit elfelejtettél?

A regisztráció feltétele, hogy elolvasod és elfogadod
az ÁSZF-et és az Adatkezelési Tájékoztatót.

Fel↑